کابل شبکه در دوربین های مداربسته

دوربین تحت شبکه یا  cameranetwork یک دوربین الکترونیکی است که برای دریافت تصاویر و تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتال از آن استفاده می شود. این کار در دوربین های مداربسته تحت شبکه به وسیله حسگر الکترونیکی دوربین یا Imaging Sensor صورت می گیرد. این حسگر می تواند یکی از انواع CCD یا CMOS باشد.
دوربین های شبکه را می توان نسل جدید دوربین های مداربسته و یا دوربین مداربسته انلاین نام برد استفاده از این دوربین های تحت شبکه هر روز به روز در حال افزایش است و کم کم جای دوربین های نسل قبلی خود دوربین های مداربسته انالوگ را می گیرد.

مزایای دوربین های مداربسته تحت شبکه


1) به پایان رسیدن عصر آنالوگ

در مقیاس جهانی، سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ و دستگاه های DVR به پایان عمر خود نزدیک شده اند. دوربین های مداربسته تحت شبکه و دستگاه های گیرنده تصویر NVR کیفیت بالا و قیمت مناسب دارند. نحوه ذخیره تصاویر در دوربین های IP بسیار کارآمدتر و مطمین تر است. هزینه نگهداری سخت افزارهای قدیمی نیز بیشتر است.

2) آسانی در نصب

شاید به نطرتان برسد که نصب سیستمی که با شبکه اینترنت کار می کند، سخت تر از سیستم های آنالوگ است. این تصور اشتباه است. سازندگان دوربین های مداربسته تحت شبکه به گونه ای آن را طراحی کرده اند که به آسانی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد.

3) وجود داشتن زیرساخت مورد نیاز

بسیاری از شرکت های دوربین مدار بسته که در سطح جهانی فعالیت می کنند، برای افزایش سودآوری، به دنبال ارتقای سیستم خود و استفاده از دوربین های تحت شبکه هستند. تکنولوژی های جدید نیز به سمتی پیش می روند که دوربین های آنالوگ را به IP ارتقا دهند.

4) صرفه اقتصادی

تصور غلط دیگری که ممکن است در مورد دوربین های مداربسته تحت شبکه وجود داشته باشد، گران قیمت بودن آن است. هرچند هزینه دستگاه DVR کمتر از NVR است، ولی دستگاه NVR علاوه بر تصاویر دوربین مدار بسته، می تواند اطلاعات دیگر شرکت را نیز ذخیره کند. در حالت کلی قابلیت های دوربین مداربسته تحت شبکه بیشتر از آنالوگ است.

کابل های شبکه در سیستم های دوربین مدار بسته


در سیستم های حفاظتی دوربین مدار بسته به طور معمول طیف محدودی از کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع برای محیط های داخلی و اداری به طور معمول از کابل های CAT-6UTP و برای محیط های با مسیرهای کمی طولانی تر و یا مسیرهایی که امکان ضربه خوردن به کابل شبکه وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می گردد.

کابل CAT-7 هم در صورتی که پهنای باند تصاویر دوربین مداربسته زیاد باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. نکته بسیار مهمی که باید در نظر گرفته شود توجه به ظرفیت سوئیچ ها و هماهنگی آنها با کابل شبکه مورد استفاده در هنگام آماده سازی بستر شبکه می باشد.

طبقه بندی کابل های شبکه بر اساس نوع پوشش


نوع محافظ کابل شبکه میزان مقاومت آن در مقابل اختلالات و فشارهای فیزیکی و الکترومغناطیسی را نشان می دهد. با توجه به کاربری های متفاوت کابلهای شبکه انواع متفاوتی از شیلد برای کابل شبکه وجود دارد. این شیلدها با حروف مخفف نشان داده می شوند. برای انتخاب کابل مناسب باید با این علائم آشنایی داشته باشید.

 • کابل UTP یا U/UTP: این کابل فاقد هرگونه فویل یا شیلد بر روی زوج ها یا مجموعه سیم هاست.
 • کابل U/FTP: این کابل فاقد فویل یا شیلد برای مجموعه سیم هاست اما زوج سیم ها در فویل محافظت شده اند.
 • کابل F/FTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
 • کابل S/FTP: این کابل دارای شیلد بافته شده بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
 • کابل SF/UTP: این کابل دارای شیلد و فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
 • کابل S/UTP: این کابل دارای شیلد بافته شده برای مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
 • کابل F/UTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج سیم هاست.

مشخصات انواع کابل های شبکه


Catاصطلاح   مخفف category (به معنای گروه)می باشد که جهت نام گذاری کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.کابل های شیکه اترنت(cat5 به بالا) عموما از چهار زوج سیم و با روکش pvc ساخته می شوند. تفاوت اساسی کابل های دیتا که منجر به تغییر عملکرد آنها می شود در قطر کابل  و تعداد پیچش خوردگی (طول گام) هر یک از زوج های سیم در هر فوت کابل می باشد که برای cat5 حداقل 8 طول گام و در cat6 تا 12 طول گام تعریف می گردد لذا با توجه به اینکه هر چه قطر کابل و تعداد طول گام هر زوج بیشتر باشد میزان مواد بری خصوصا فلز مس کابل افزایش میابد لذا قیمت نیز افزایش می گردد.

کابل های شبکه اترنت که جهت دوربین های IP  نیز کاربرد دارد عموما در دو گروه ذیل تولید می شود.

1.زوج سیم های به هم تابیده بدون شیلدUTP(Unshield Twisted Pair)

2 . زوج سیم های به هم تابیده فویل دار STP(Shield Twisted Pair)

UTP رایح ترین نوع کابل شبکه های دیتا محسوب می گردد و در نوع STP  بدلیل قیمت بالاتر آن ویژه مکان های می باشد که به فرکانس نویزی آلوده می باشد به طور مثال در مکان هایی که مسیر عبور کابل برق و شبکه یکی باشد.

بنابراین جهت انتخاب کابل مناسب به منظور راه اندازی شبکه دوربین های IP  سه فاکتور سرعت شبکه، فواصل تجهیزات شبکه  و میزان نویز محیط به عنوان عوامل تعیین کننده محسوب می گردد.

مزایای استفاده از سیم های متعدد


استفاده از سیم های مختلف برای شبکه ارتباطی می تواند مزایای زیادی داشته باشد. مهمترین مزیت آن می تواند این موضوع باشد که سیم های موازی(کابل های موازی) باعث کاهش مقاومت الکتریکی و در نتیجه انتقال بهتر داده ها خواهد شد. تابیدن کابل ها و استفاده زوجی هم از استانداردهای کابل Cat بحساب می آید. تاباندن دو سیم بر روی هم دیگر باعث کاهش نویز شده و مقاومتی را که بر اثر نویز در کابل بوجود می آمده به تبع کاهش می دهد. سایز رشته ها یا سیمها نیز بر اساس استانداردی شناخته شده بنام 24 AWG تعیین می شوند.

استاندارد سازی کابل های Cat باعث بهبود کیفیت انتقال داده ها تحت شبکه می شود، به همین دلیل است که طول کابل بطور استاندارد حداکثر 100 متر معادل 328 فوت برای هر ارتباط درنظر گرفته می شوند. این کار باعث می شود انتقال نیروی الکتریکی به یک وسیله توسط PoE نیز ممکن شود. برای مثال در کابلی 100 متری که یک سر آن به منبع تامین انرژی PoE با توان 15.4 وات وصل شده باشد در انتها به دلیل فاصله زیاد این انرژی به 12.95 وات کاهش می یابد. برای استاندارد 802.3at-class 4 که 30 وات است نیز در انتهای کابل با توانی 25.5 واتی روبرو می شویم. در کابل هایی غیر از کابل های Cat، نمی شود از PoE بخوبی استفاده کرد و حتما باید از مبدل (Convertor) استفاده شود.

 در کابل کشی بر مبنای استاندارد Cat امکان انتقال انرژی الکتریکی PoE با توانی بیشتر از استاندارد 802.3at یعنی بیشتر از 30 وات نیز وجود خواهد داشت. شرکت های سازنده دوربین های مداربسته دوربین هایی ساخته اند که می تواند بر روی 2 زوج سیم (بجای یک زوج سیم رایج PoE) انرژی را دریافت کنند. این نوآوری می تواند میزان انرژی محدود 30 وات را که با پتانسیل 57 ولت بوجود آمده در هر زوج سیم به 37 وات ارتقاء داده و عملا در دو زوج سیم به 74 وات انرژی برساند.

 

زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مداربسته یکی از مشخصات مهم دوربین است که محاسبه آن بر اساس چند المان اصلی صورت می گیرد. زاویه دید دوربین‌های مداربسته متفاوت است و به لنزی که روی دوربین مداربسته ، قرار دارد وابسته است . پس در ابتدا کمی باهم در مورد لنزهای دوربین مداربسته صحبت کنیم .

 لنز(lens) دوربین‌های مداربسته از تعدادی عدسی تشکیل شده است که نور برگشتی از اجسام را از خود عبور می‌دهد و آن را متمرکز کرده و روی سنسور دوربین‌ها منتقل می‌کند و در خروجی شما تصویرواضحی را روی مانیتور مشاهده می‌کنید .دقت داشته باشید اگر نور بیش از حد باشد تصویر شما به سفیدی میزند و اگر نور شما کم باشد تصویر شما به سیاهی تمایل دارد.

در ادامه این مطلب در رابطه با زاویه دید دوربین مداربسته و روش های محاسبه آن صحبت می کنیم.

منظور از زاویه دید(FOV) چیست؟


زاویه دید یا (FOV(Field Of View به طور فریب آمیزی پیچیده است، ابتدایی ترین و ساده ترین تعریف آن “آنچه که دوربین می تواند “ببیند” است.با این حال، به هنگام تجزیه و تحلیل تصاویر یا مقایسه دوربین ها فاکتور FOV می تواند تاثیر زیادی در نتیجه داشته باشد.

اصطلاح HFoV (Horizontal Field of View) و یا AoV(Angel of View) نامی رایج برای بیان زاویه دید است. واحد اندازه گیری زاویه دید درجه (مانند°۶۰, °۱۲۰, °۱۸۰) می باشد و به محدوده ی پوشش افقی اطلاق می شود.

علاوه بر HFoV اصطلاحات دیگر نیز وجود دارند که کاربرد کمتری دارند. این دو اصطلاح عبارتند از FoV عمودی یا VFoV  و  FoV مورب (Diagonal FoV). این اعداد نیز ممکن است روی مشخصات لنز لیست شده باشند اما نباید آنها را  با HFoV اشتباه گرفت.

انواع زاویه دید در دوربین های مداربسته


 • زاویه دید افقی: معمولا زمانی که در دوربین های مداربسته صحبت از زاویه دید دوربین می شود منظور زاویه دید افقی است. این زاویه عبارت است از زاویه تحت پوشش تصویر در راستای افق.
 • زاویه دید عمودی: این زاویه عبارت است از زاویه دید دوربین در راستای عمودی.
 • زاویه دید قطری: دید افقی و عمودی به صورت همزمان تشکیل یک مستطیل را میدهند. زاویه تحت پوشش قطر این مستطیل را زاویه دید قطری می نامند.

زاویه دید در دوربین های مداربسته به چه المان هایی وابسته است؟


 • فاصله کانونی لنز: فاصله کانونی در سیستم‌های نوری مثل لنز دوربین‌های مداربسته، به میزان همگرایی (فوکوس) یا واگرایی (دیفیوز) شدن پرتوهای نور گفته می‌شود. هر چه فاصله کانونی، کوتاه تر باشد، قدرت و تمرکز نور بیشتر و هر چه فاصله کانونی بلندتر باشد، قدرت و تمرکز نور کمتر می‌شود. در سیستم های مداربسته هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود.
 • اندازه چیپ تصویر: اندازه چیپ تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین تاثیر گذار باشد. در دو دوربین با لنزهای مشابه دوربینی که چیپ تصویر بزرگتری دارد زاویه دید بیشتری خواهد داشت.  از انجایی که دوربین های مداربسته امروزی معمولا چیپ های با اندازه مشابه دارند این المان کمتر برای بررسی زاویه دید دوربین بررسی می شود.
 • نوع برش تصویر با توجه به نوع زاویه دید: نوع برش تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین موثر باشد. با توجه به استاندارد تصویر، ممکن است تصویر با نسبت های متفاوتی برش داده شود. برای مثال در سیستم های تلویزیونی قدیمی برش تصویر معمولا با نسبت 4:3 صورت می گرفت یعنی اگر عرض تصویر چهار باشد ارتفاع آن 3 خواهد بود. در استانداردهای جدید این برش معمولا به صورت 16:10 یا 16:9 صورت می گیرد که در نتیجه آن تصویر عریض خواهد بود و زاویه دید افقی بیشتر خواهد شد.

زاویه دید دوربین های مدار بسته چند درجه است ؟


زاویه دید در دوربین های مدار بسته معمولی با لنز 3.6 میلیمتری و حسگر 1.3 اینچی استاندار که اکثر دوربین ها از این سیستم پیروی می کنند مثل دوربین دام ، ضد آب و کاور دار، بسیار شبیه به چشم انسان عمل می کند البته هر دوربین حکم یک چشم انسان را ایفا می کند . با اینکه چشم انسان بسیار حساس است و حرکت اجسام را در 180 درجه را تشخیص می دهد ولی تسلط کامل و امکان فوکوس کردن را از 150 درجه بیشتر را از دست می دهد و انسان مجبور است سر و گردن خود را برای دیدن اجسام بچرخاند . حال با توجه به این، می توان گفت زاویه دید هر چشم انسان به صورت تقریبی نزدیک 75 درجه می باشد، زاویه دید دوربین مدار بسته را نیز تقریباً 75 درجه در نظر می گیریم . حال برای اینکه متوجه شوید دوربین مدار بسته در محیط مورد نظر شما چه زاویه دیدی خواهد داشت کافیست در نقطه مورد نظر خود ایستاده و با گرفتن یک چشم خود با دست، همانند تست بینایی با یک چشم به محیط نگاه کنید.

زاویه دید دوربین را از روی لنز چطور محاسبه کنیم؟


محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته دارای جدولی تا حدودی پیچیده است. باید بدانید که دو عامل اصلی تعیین کننده در میزان زاویه دید دوربین وجود دارد:

 • اندازه چیپ تصویر دوربین: معمولا با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین ها 1/3 اینچ است.
 • فاصله کانونی لنز دوربین: معمولا با میلیمتر نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین 2.8 تا 12 میلیمتر قرار دارد اما دوربین های با زاویه دید بالا لنزی با فاصله کانونی بین 1 تا 2 میلیمتر دارند.

برای محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته می توانید از ابزار محاسبه لنز دوربین مداربسته استفاده کنید.

سوئیچ در سیستم دوربین های مدار بسته

سوئیچ یک محصول مهم است که به هنگام نصب یک سیستم دوربین نظارتIP باید انتخاب شود. یک سوئیچ شبکه یا هاب ٬ دستگاه شبکه سازی کامپیوتری است که متصل کننده قطعات شبکه است .

یک شبکه ممکن است بیش ازیک سوئیچ داشته باشد . سوئیچ نقش جداناپذیری درشبکه های اترنت محلی دارد و سوئیچ داده ها رابه دریافت کننده انتقال می دهد هنگامی که داده ها ارسال شود شبکه بار اضافی نخواهد داشت . این حالت دارای امنیت بیشتری خواهد بود و چرا که داده ها فقط به کامپیوتری که مشخص و تعریف شده انتقال میابد.

سوئیچ KVM و کاربرد آن در سیستم مداربسته


سوئیچ KVM دستگاهی است که امکان اشتراک دو یا چند دستگاه با یک نمایشگر، کیبرد و موس را ایجاد می کند. اصطلاح KVM مخفف سه واژه Keyboard، Video، Mouse است که به اشتراک گذاری این تجهیزات اشاره می کند.

برای دیدن تصاویر سیستم مدار بسته به یک نمایشگر نیاز خواهد بود. در صورتی که بر روی میز نصب شده دستگاه از قبل نمایشگری متصل به یک کامپیوتر وجود داشته باشد شاید نصب یک نمایشگر جدید منطقی نباشد. با استفاده از سوئیچ KVM امکان اتصال هر دو دستگاه کامپیوتر و DVR به نمایشگر میسر خواهد شد. پس از فشردن کلید روی سوئیچ KVM تصویر نمایشگر بین کامپیوتر و DVR تغییر می کند.

سوئیچ ماتریسی


سوئیچ ماتریسی، تجهیزی الکترونیکی است و سیگنال دریافتی از یک یا چند منبع ورودی نظیر ویدئو، صدا یا سیگنال های کنترلی را به یک یا چند خروجی متصل می کند. سوئیچ های ماتریسی در مجموعه های حفاظتی بزرگ استفاده می شود که در آنها انبوهی از دوربینهای مدار بسته  نصب شده است و در مراکز کنترل شان از یک یا چند میز کنترل استفاده شده است. برخی از سوئیچ های ماتریسی قادر به پشتیبانی از چند صد دوربین مدار بسته هستند و می توانند سیگنال هاای ویدئویی را به چند صد نمایشگر و واحد ذخیره سازی متصل کنند. این سوئیچ ها به شکل کارتی تولید شده و در رک نصب می شوند و طراح می تواند با استفاده از آنها به سرعت ظرفیت سیستم را افزایش دهد. عیب اصلی سوئیچ های کارتی محدود شدن افزایش ظرفیت کل مجموعه سوئیچ به مضارب ۱۶،۸ و ۳۲ است و اگر قرار باشد یک یا تعدادی محدودی دوربین مدار بسته به سیستم حفاظتی اضافه شود، برای افزایش ظرفیت فقط ظرفیت های مذکور در دسترس هستند.

سوئیچ شبکه


سوئيچ يکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپيوتری است. سوئیچ برای اتصال دستگاهای مهای تحت شبکه،  ختلف از قبیل رایانه, چاپگردوربین‌های مدار بسته و …. در شبکه‌های کابلی مورد استفاده واقع می‌شود.

یک سویچ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی (LAN) فراهم می‌سازد. البته یک هاب (Network Hub) نیز تقریبا همین کار را می‌کند با این تفاوت که هاب، تمامی دیتا و اطلاعات را بصورت یکسان و بدون غربال‌گری برای تمام دستگاه‌های متصل به شبکه، ارسال می‌کند و در واقع یک هاب (بر خلاف سوئیچ)، نمی تواند یک دیتای اختصاصی را فقط برای یک دستگاه خاص موجود در شبکه، ارسال کند.  ولی یک سویچ با اختصاص یک مک‌آدرس (MAC address) منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا و اختصاصی فراهم می‌سازد.

سویچ‌ها از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سویچ‌های عادی و خانگی  به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سویچ‌های صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی میکنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا 1Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتا‌سنتر‌ها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا 10Gbps را دارا هستند.

 

نکاتی کاربردی در انتخاب سوییچ مناسب دوربین مدار بسته شبکه


جهت نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته تحت شبکه و جمع آوری تصاویر این دوربین ها در صورتی که از NVR دارای POE استفاده نشود لازم است تا به وسیله ی یک سوییچ در ابتدا این سیگنال ها جمع آوری و سپس به سمت ان وی آر هدایت گردد. در این قسمت قصد داریم تا نکاتی را در باب مشخصات سوییچ ها و انتخاب سوییچ مناسب دوربین IP کمرا متذکر شویم. در کل سوییچ ها به دودسته تقسیم بندی می شوند:

 • سوئیچ های قابل مدیریت یا Manageable
 • سوئیچ های غیر قابل مدیریت یا Unmanageable

همچنین سوییچ های Manageable  به دو دسته لایه ۲ یا لایه ۳ قابل تقسیم بندی هستند.

تفاوت سوییچ های شبکه لایه ۲ و لایه ۳:

سوییچ های لایه ۲ سوییچ هایی هستند که تنها کار سوییچینگ را انجام می دهند و مدیریت آن ها بیشتر در زمینه امنیت و کنترل پهنای باند و امثال این ها می باشد. (به عنوان مثال می توان تعیین نمود به یک پورت فقط یک سیستم قادر به اتصال باشدو  ارتباط بگیرد یا اینکه مثلا سوییچ را VLAN بندی نمود و استفاده کرد).
سوییچ های لایه ۳ نیز تمامی توانایی های سوییچ لایه ۲ شبکه را دارا هستند، با یک تفاوت بزرگ که در لایه ۳ شما می توانید محدودیت ها را با IP مشخص نموده و همچنین تفاوت مهم دیگر استفاده از سوییچ به عنوان روتر است (روتر وسیله ای است که موجب می شود یک رنج شبکه مثلا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ با رنج شبکه ۱۰.۱۲.۳۴.۱ ارتباط بگیرد و تبادل اطلاعات کند).

*** نکته مهم اینکه سوییچ های لایه دو و سه شبکه را در حالت پیش فرض و بدون انجام هیچ گونه تنظیمی می توان متصل نمود و از آن ها  استفاده کرد اما برای مدیریت و استفاده اصولی از آن ها نیاز به دانش تخصصی خاصی است که برای نمونه جهت مدیریت سوییچ های سیسکو به حداقل دانش CCNA نیاز است.

دوربین مداربسته پانوراما

امروزه دوربین مدار بسته دارای تنوع بسیار زیادی می باشد و این نکته باعث شده است انتخاب دوربین مدار بسته مناسب برای کاربران خیلی دشوار شود، از طرفی اطلاعات ناقص فعالان و فروشندگان در این زمینه نیز از مسائلی است که این بحران را دو چندان می کند.
بحث دوربین مدار بسته شاخه های مختلفی دارد که تمامی آنها در این مقاله نمی گنجد، لذا این مقاله را به معرفی و بیان مزیت ها و معایب یک نوع دوربین مدار بسه که با نام دوربین مدار بسته پانوراما معرفی می شوند اختصاص می دهیم.

 کاربرد و مزایای تکنولوژی دوربین های پانوراما


دوربین پانوراما دوربین ثابتی است که بسته به مدل دوربین ، منطقه مورد نظر را پوشش ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه ای می دهد. این دوربین برای محیط های بیرونی یا داخلی که به دوربینی مناسب برای بدست آوردن دید کلی ازیک محیط عریض نیازمندند ، انتخابی ایده آل می باشد .دوربین پانوراما می تواند فعالیت ها ، حرکات و رفت و آمد مردم را در یک محیط بزرگ نمایش دهد و مدیریت محیط را بهبود ببخشد.

دوربین پانوراما برای پوشش کلی یک محیط عریض جایگزین مناسبی به جای نصب دو یا تعداد بیشتری دوربین ثابت می باشد. استفاده از تنها یک دوربین به جای چندین دوربین ، علاوه بر سهولت نصب ، از نظر اقتصادی و زمانی مقرون صرفه می باشد. یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن استفاده از دوربین پانوراما ، کاهش تعداد دوربین ها و به دنبال آن کاهش تعداد پورت مورد نیاز بر روی سوئیچ شبکه می باشد. اکثر دوربین های پانوراما تنها یک آی پی آدرس دارند به این مفهوم که به ازای تصاویر گسترده تری که با این دوربین ها نمایش داده می شود ، تنها یک لایسنس نرم افزار مورد نیاز می باشد. در واقع یک دوربین پانوراما ، یک دوربین تک سنسور با یک لنز زاویه باز یا یک دوربین با چند سنسور  و چند لنز می باشد.

لنز اغلب دوربین های پانوراما ، از زمان تولید متمرکز شده است و به تنظیمات دستی نیاز ندارد . دوربین های پانوراما چناچه به درستی نصب شوند، می توانند منطقه وسیعی را با کیفیت تصویر بالایی در زمان ، پوشش دهند . یک دوربین پانوراما می تواند یک یا چند سنسور تصویر داشته باشد. معمولا دوربین های تک سنسور کوچکتر و نصب آنها آسان تر است در حالیکه دوربین های چند سنسوره دارای تراکم پیکسل بالاتری هستند  که آنها را قادر به تولید تصاویر با کیفیت بالاتر یا پوشش منطقه ای وسیع تر ، می سازد.

در حقیقت یک دوربین مدار بسته با تصویر پانوراما را می توان جایگزین چندین دوربین مداربسته یا PTZ نموده و در واقع از این طریق هزینه ها جانبی نصب دوربین مدار بسته و یا هزینه های نرم افزاری مربوطه را کاهش داد.

پوشش کامل و مداوم از فضای نصب، باعث افزایش اطمینان و کیفیت تصویر از محیط میشود. چون که این تصاویر با هدف تحقیق یا تعقیب قضایی در فعالیت های قانونی به شمار می روند. وضوح و کیفیت تصویر نیز نقش مهمی را ایفاء نموده و باعث افزایش تصاویر می گردد. به عنوان مثال در پارکینگ ها محیط های خارجی، شهرها، تالارها و پاساژها و… دوربین های مگاپیکسلی با کیفیت تصویر و صدای بالا می توانند تصاویر ویدئویی کارآمدی را از یک واقعه یا رویداد با جزئیاتی دقیق ارائه دهند.

عکس های سراسرنما و انواع آن


عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیع‌تری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند؛ نحوه ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.

تصاویر سراسرنما به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱ـ سراسرنما عریض (عموماً با جابجایی دوربین): این نوع می‌تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود.

۲- سراسرنما ۳۶۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی)(عموماً با چرخاندن دوربین): این نوع سراسرنما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می‌شود به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می‌توانید همه قسمت‌های عکس گرفته شده را مشاهده نمایید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می‌چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می‌کنید.

۳- سراسرنما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی و عمودی)(عموماً با چرخاندن دوربین): این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع سراسرنما می‌باشد همانند نوع شماره ۲ بوده با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی‌شود بلکه شما می‌توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته‌اید قابل مشاهده می‌گردد. این نوع تصاویر مناسب و ایده‌آل برای تور مجازی می باشد.

تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری تهیه شود.

مقایسه‌ای بین دوربین‌های PTZ و 360‌/ پانوراما


یکی از مشکل ترین و البته مهمترین انتخاب‌‌ها هنگامی بروز پیدا می‌کند که پای دو گزینه‌ دوربین‌های PTZ و پانوراما در میان باشد. تقابلی بین یکی از پر سر و صداترین تکنولوژی‌های دهه‌‌ گذشته (PTZ) و یکی از پرطرفداران دهه‌ حاضر (پانوراما)، که البته هریک امتیازاتی برجسته برای جایگزینی دوربین‌های ثابت دارند.

عمق میدان دید و جزئیات تصویر

استفاده از پانوراما بجای PTZها بدون توجه به جهتی که دوربین به آن سمت تنظیم شده باشد، با یک نقیصه‌ بزرگ همراه است و آن سطح پایین جزئیات تصاویری است که این دوربین‌ها ارائه می‌دهند. در حالی که دوربین‌های پانوراما بطور معمول از سنسورهای 3MP،5MP یا بیشتر استفاده می‌کنند، اما این دقت تصویر معمولاً در کل 360 درجه به اشتراک گذاشته می‌شود (و در نتیجه دقت کل تصویر پایین می‌آید). در مقایسه با دوربینی که میدان دیدی 50 یا 60 درجه‌ای دارد، یک دوربین 360 درجه‌ای محیطی 8 برابر یا بیشتر را پوشش می‌د‌هد. با اینکه ممکن است دوربین‌های پانوراما توانایی پوشش محیط‌های بسیار وسیعتری را داشته باشند، اما جزئیات تصاویر در هر جهت انتخابی بسیار کمتر است. فرض کنید 8 عدد دوربین CIF به صورت خوشه‌ای نصب شده باشند.

محدوده‌ قابل ضبط

در این قسمت می‌رسیم به آشکارترین برتری پانوراما بر PTZ. دوربین‌های پانوراما قادرند تصاویر کل محدوده‌ تحت پوشش را تمام‌وقت ضبط کنند در حالی که دوربین‌های PTZ فقط بخشی از محدوده که به آن سمت جهت‌گیری شده است را ضبط می‌کنند و با اینکه ممکن است تصاویر دارای جزئیات بالایی باشند ولی 99.9% منطقه تحت پوشش فاقد هرگونه امکان ضبط است. حال با اینکه ممکن است جزئیات تصویر در پانوراما پایین باشد، اما حداقل یک نمای کلی از تمام منطقه بصورت تمام‌وقت در دست است.

دوربین مداربسته POE

برای آشنایی با دوربین مداربسته POE ابتدا باید با مفهوم POE آشنا شوید. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با این تکنولوژی و روش های پیاده سازی آن آشنا سازیم.

POE چیست ؟


POE مخفف عبارت Power Over Ethernet و به معنی تغذیه توسط کابل شبکه می باشد. در این روش تغذیه تجهیزات تحت شبکه توسط همان کابل شبکه انجام می شود و دیگر نیازی به کابل کشی جداگانه برای تامین برق دستگاه نمی باشد.

در تکنولوژی POE به دو جفت از سیم های موجود در کابل شبکه جریان متعادل و هم ارزی تزریق می شود ، معمولا اینکار توسط سوئیچ ، دستگاه یا منبع تغذیه به پین های ۴-۵ (مثبت) و ۷-۸ (منفی) انجام می پذیرد.

دوربین مدار بسته POE


دوربین مدار بسته POE نوعی از دوربین مدار بسته است که می توان آن را به وسیله کابل شبکه تغذیه کرد.

تامین توان دوربین مداربسته ها به صورت PoE


به سه روش می توان توان دوربین مداربسته را از طریق PoE تامین کرد:

NVR با قابلیت PoE

در بازار دستگاه های ضبط تحت شبکه با قابلیت PoE موجود می باشد. یکی از مزیت های این دستگاه های تحت شبکه این است که نیاز شما را به آدابتور برطرف می کند که در این حالت کار شما برای نصب دوربین مداربسته ها به مراتب راحت تر و سریعتر خواهد شد. کافیست کابل شبکه هر دوربین مداربسته را به طور مستقیم و بدون دخالت سوییچ به پورت PoE دستگاه ضبط تحت شبکه متصل کنید. این عملکرد بسته به NVR تعداد پورت های PoE متفاوتی از 4، 8 و 16 وجود دارد  که به این صورت فقط  می توانید برای هر دوربین مداربسته از یک کابل مجزا بهره ببرید. در صورتی که مسافت شما بیشتر از 100 متر باشد و نیاز باشد که از سوییچ استفاده کنید باید از سوییچ PoE استفاده کنید.

PoE Network Switch

سوییچ های PoE با تعداد ورودی های متفاوت و در دو نوع معمولی و PoE عرضه می شوند که حتما هنگام خرید باید توجه داشته باشید که پورت های سوییچ از نوع PoE باشند تا زمانی که بخواهید برای اتصال دوربین مداربسته ها به دستگاه ضبط تحت شبکه از میانبر سوییچ استفاده کنید مشکی از لحاظ تغذیه مشکلی بوجود نیاید. دوربین مداربسته هایی که قابلیت تغذیه از پورت PoE را دارند حتما از سوییچ های دارای پورت PoE با سرعت 10/100/1000 Mbps باشند.

PoE Injector

PoE Injector قطعه ای الکترونیکی است که دو پورت شبکه با سوکت RJ45 دارد و برق خود قطعه توسط یک آدابتور 12 ولت تامین می شود. کابل شبکه از دوربین مداربسته به قطعه متصل و از قطعه یک کابل شبکه به سوییچ فاقد پورت PoE متصل می شود. عملکرد قطعه بسیار ساده است که یک ورودی از سوییچ و یک خروجی به دوربین مداربسته می باشد. استفاده از این قطعه در شرایط خاص می تواند به کاهش هزینه های شما در نصب را به شدت کاهش دهد.

مزایا و معایب


POE یعنی تغذیه از شبکه،بدین معنا که بدون نیاز به آداپتور و کابل برق میتوان از طریق کابل شبکه دوربینهای IP را تغذیه نمود به بیان ساده تر بدون استفاده از کابل برق میتوان از طریق کابل شبکه ی CAT5 یا CAT6 دوربینهای IP را راه اندازی نمود.کلمه POE مخفف اصطلاح POWER ON ETHERNET می باشد. در اینصورت با استفاده از مزیت POE و عدم استفاده از کابل برق و منبع تغذیه که شامل پاور مرکزی یا آداپتور می باشد هزینه های نصب کاهش می یابد و به دنبال آن زمان لازم برای انجام پروزه کمتر بوده و نهایتا انجام کار نصب بسیار ساده تر صورت میپذیرد. در واقع بزرگترین مزیت دوربینهای POEحذف کابل کشی و آداپتور بوده که در نهایت باعث صرفه جویی در پروزه ها میگردد در صورت نیاز از UPS در این سیستم فقط کافیست تغذیه سوئیچ ها را به UPS متصل نموده و برق دوربینها را تامین نمایید.بزرگترین عیب موجود در دوربینهای POE الزام آوری استفاده حتمی از سویچ های POE است که همین امر باعث افزایش هزینه های پروزه خواهد شد.واضح است که با حذف کابل برق و آداپتور،هزینه های نصب کاهش می یابد اما قیمت نسبتا بالای سوئیچ های POE حذف هزینه های عدم استفاده از کابل برق و آداپتور را کاملا تحت الشعاع قرار داده که بنوبه خود یکی از معایب این تکنولوزی به شمار می آید.نکته قابل توجه این است که در صورت قطع دوربینهای مدار بسته از سوئیچ POE، سیستم کاملا خاموش شده و امکان ضبط تصاویر حتی با در اختیار داشتن حافظه SD میسر نخواهد بود.

برای تغذیه دوربین ها به صورت POE به چه تجهیزاتی نیاز خواهد بود؟


برای تغذیه دوربین ها به صورت POE شما باید از یکی از سه وسیله زیر استفاده کنید:

 • NVR POE: دستگاه NVR شما می تواند دارای خروجی های POE باشد. در این صورت کار شما برای نصب دوربین ها به مراتب ساده تر خواهد شد. کافیست کابل شبکه هر دوربین را به طور مستقیم به پورت POE دستگاه NVR متصل کنید. این کار تنها در صورتی ممکن است که شما برای هر دوربین یک کابل مجزا استفاده کنید. در صورتی که بخواهید کابلها را در طول مسیر به سوئیچ وصل کرده و مجموع آن را به NVR متصل کنید باید از سوییچ POE استفاده کنید.
 • سوئیچ شبکه POE: در صورتی که از سوئیچ برای اتصال دوربین ها استفاده می کنید و می خواهید دوربین ها به صورت POE تغذیه شوند تمامی سوئیچ هایی که به طور مستقیم به دوربین ها وصل شده اند باید از نوع POE باشند.
 • منبع تغذیه POE: نام دیگر آن POE Injector است. منبع تغذیه POE یک وسیله الکترونیکی است که عملکردی بسیار ساده دارد. کابل شبکه به ورودی این وسیله متصل شده و در خروجی به صورت POE در خواهد آمد. استفاده از این وسیله در شرایط خاص می تواند به هزینه های شما را به شدت کاهش دهد.

در هنگام طراحی شبکه POE باید به چه نکاتی توجه کرد؟


 1. کابل های شبکه CAT6 حداکثر100 مترمی باشند. اما اگرسیستم شما ازنوع POE است ممکن است نتوان تا این متراژ تغذیه را انجام داد. اگرکابل های شماطولانی است و بایستی ازPOE تغذیه کند حتما با افراد با تجربه و متخصص در این زمینه مشورت کنید.
 2. اگر می خواهید از دوربین های مدار بسته ای استفاده کنید که توان مصرفی بالایی دارد حتما ازسوئیچ POE یا منبع تغذیه با توان بالا استفاده کنید. زیرا اگرچه سوئیچ ها و منابع تغذیه یک توان مجاز خروجی را دارا می باشند اما نمی توان برای تغذیه دوربین های مدار بسته ی پر مصرف از آن استفاده کرد. زیرا  این توان معمولا برای تغذیه یک دوربین مداربسته با توان مصرفی پایین کاربرد دارد.

 

نویز در سیستم دوربین های مدار بسته

هنگامی که دوربین مداربسته در محیط تاریک قرار می گیرد, نقاطی شبیه برفک در تصویر دیده می شود که اصطلاحا به آن نویز گفته می شود. یکی از اصلی ترین و ازار دهنده ترین مشکلات به هنگام نصب و حتی پس از نصب دوربین های مدار بسته وجود نویز های گاه و بیگاه در انهاست. هرچند که استفاده از دوربین ها دیجیتال (ip) احتمال وجود این نویز هارو به حداقال میرساند ولی خب دوربین های انالوگ بازار خود را دارند وبه نظر نمیاید که به این زودی ها هم بخواهند بازار را ترک کرده و میدان را به دوربین های دیجیتال واگزار کنند. علاوه بر اینکه همچنان  دوربین های انالوگ ویژگی های خود را دارند که در همه مکان ها نمی توان انها را با دوربین های دیجیتال تعویض نمود.

عوامل به وجود آورنده نویز


به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دروبین های مداربسته میتواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویز ها می پردازیم:

 • درست وصل نشدن فیش های BNC: در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.
 • طولانی شدن مسیرهای کابل کشی: هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابل های RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود 500متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.
 • عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: عبور کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … می توانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابل های از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی انی تاثیر می تواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابل ها استفاده می کنید حتما آنها را زمین کنید.
 • مشکل در منبع تغذیه: منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.
 • تأثیر UPS در ایجاد نویز : بسیاری از سیستم های دوربین های مدار بسته از یک UPS یا به عبارتی منبع تغذیه وقفه ناپذیر جهت تأمین کردن برق به طور پیوسته استفاده می کنند. همچنین UPS از تجهیزات در برابر رویداد نوسانات ولتاژ که در طی قطع کوتاه برق اتفاق می افتد حفاظت می کند. علاوه بر آن از دستگاه ها در برابر نوسان شدید ولتاژ (ولتاژ گذرای کوتاه مدت) که از خط اصلی برق می آید، پشتیبانی و محافظت می کند.

آیا تا به حال نویز در مانیتور سیستم CCTV خود داشته اید؟ این نویز به صورت خطوط سیاه و یا سفیدی باریک می باشند که در تصویر از بالا به پایین حرکت می کنند و در تصویر اشکال ایجاد می کنند. این نویزها ممکن است از UPS شما باشد. بعضی از مدل های یو پی اس می توانند موجب ایجاد نویز در تصویر حاصل از دوربین مدار بسته گردند.

این نویز (تداخل امواج) می تواند به دو صورت وارد سیستم دوربین مدار بسته شما بشوند یکی از طریق  اشتراک اتصال به زمین  دوربین مدار بسته و یو پی اس که باعث تشکیل حلقه اتصال به زمین می شود و دوم مستقیماً از طریق منبع تغذیه سیستم.

منبع تغذیه یو پی اس در دو نوع از خروجی رایج می باشند. رایج ترین و نوع ارزان تر آن، خروجی شبه سینوسی است مانند آنهایی که برای کامپیوترها به کار می روند و نوع دیگر آن، نوع سینوسی است مانند آنچه که برای تجهیزات آنالوگ به کار می روند و هزینه بالاتری دارند. عملکرد  منبع تغذیه یو پی اس خروجی سینوسی، بدین صورت است که شکل موج خروجی از آن به کاملاً به شکل سینوسی است و فقط یک فرکانس دارد و طوری طراحی شده است که تأثیر پذیری از فرکانس های دیگری که امکان  ایجاد تداخل با آن دارند را برطرف سازد. شکل موج خروجی از منبع تغذیه یو پی اس نوع خروجی شبه سینوسی، به صورت کاملاً سینوسی نیست و همچنین مضاربی از فرکانس مورد نظر نیز می توانند در آن تداخل ایجاد کنند.

همانطور که در بالا اشاره شد یکی از راه هایی که سیگنال های تداخلی یا نویز می توانند وارد سیستم دوربین مدار بسته شوند از طریق منبع تغذیه می باشد. اگر منبع تغذیه یو پی اس از نوع شبه سینوسی باشد سیگنال های مزاحم فرکانس بالا می توانند از رگولاتورهای برق بگذرند و از طریق منبع تغذیه  ای سی و یا دی سی وارد سیستم دوربین مدار بسته شوند.

انواع نویز در تصویر دوربین های مداربسته


 • نویز الکترونیکی: نویز الکترونیکی یکی از انواع رایج نویز در دوربین های مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می دهد. این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید.
 • نویز الکترومغناطیسی: نویز الکترومغناطیسی دیگر نوع رایج نویز در تصاویر دوربین مدار بسته است. این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد. گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می کنند. این نوع نویز می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

فناوری های جدید جهت حذف نویزها


برای برطرف کردن نویز دوربین مداربسته به فناوری های زیر مجهز شده است:

 • ۲d dnr :

در این روش از پیکسل های مجاور برای بهبود نویز استفاده می شود. مشکل این روش در اجسام در حال حرکت مشخص می شود که باعث ایجاد تاری در نقاط ثابت تصویر می شود.

 • ۳ddnr :

در مقایسه با تکنولوژی dnr سنتی، ۳d dnr می توانید پارازیت تصویر را به طور موثر کاهش می دهد، به ویژه هنگامی که اجسام در تصویر در حال حرکت هستند و نور محیط کم است, تصویری شفافتر ارائه می دهد.

کاهش نویز دوربین مدار بسته توسط  دیجیتال DNR چگونه است؟


روشی وجود دارد برای ازبین بردن نویز و یا کاهش نویز دوربین مدار بسته تصویر که به این روش فیلتر شانه ای گفته می شود.و کلا به این تکنیک DNR  گفته می شود.کارایی این تکنیک به این گونه است که با کاهش اندازه تصویر وضوح قابل مشاهده افزایش می یابد.

این فیلتر گاهی اوقات به صورت دو بعدی است و گاهی هم به صورت سه بعدی می باشد.

در فیلتر دو بعدی ممکن است گاهی مسیرهای نوری در حال حرکت در شرایط کم نور کمی تغییر جهت داشته باشند.اما نوع سه بعدی کمی به لحاظ تکنولوژی جلوتر است و در هر حالت ممکن یعنی شرایط ثابت و متحرک می تواند میزان نویز پذیری را کاهش دهد.

چیپ های داخلی دوربین مدار بسته در کاهش نویز دوربین مدار بسته حذف درصدی سیگنال را دارند یعنی زمانی که میزان نویز ها از یک حد معمول بیشتر شد آن ها را حذف نمایند و به طور کلی نویز بردارند حال برای جبران این وضعیت از تکنیک DNR استفاده می شود.

و درنهایت برای اینکه یک تصویر خوب را داشته باشید یکسری شرایط لازم است از جمله بخش های که ثابت نیستند و متحرک اند فشره سازی شوند و هرچقدر هم که میزان نویز در تصاویر شما کم تر باشد میزان حفظ تصویر بیشتر خواهد بود و حرکت های واقعی بیشتر قابل دید خواهند بود.

دوربین های مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت به نوعی از دوربین مداربسته گفته می شود که بدنه ای استوانه ای شکل دارد. جنس بدنه این نوع دوربین ها اغلب از فلز بوده و در موارد بسیار کمی از پلاستیک در ساخت آنها استفاده می شود.

دوربین مداربسته بولت Bullet دوربینی می باشد که ضد آب می باشد ( استاندارد IP66 ) از این دوربین برای محیط های بیرونی و محوطه های باز استفاده می شود. دوربین های مداربسته بولت  از پرکاربرد ترین و پر فروش ترین دوربین های مداربسته می باشد.

دوربین های مداربسته بولت Bullet در سه نوع دوربین مداربسته آنالوگ , دوربین مداربسته تحت شبکه , دوربین مداربسته AHD در بازار موجود می باشند.

کاربرد دوربین های بولت


دوربین های بولت معمولا کاربردی بیرونی دارند. با توجه به ضد آب بودن بدنه (IP66 بودن) این دوربین ها و شکل خاصشان این دوربین های برای محیط های بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی مناسب هستند.
این دوربین ها در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه ور کردن آن در آب نیست.

دوربین مداربسته بولت Bullet دید در شب


این نوع دوربین مداربسته دارای دید در شب می باشند و با توجه به لنز دوربین مداربسته بولت دارای دید درشب با پرتاب نور متفاوتی می باشند . معمولا دید در شب دوربین مداربسته از 10 متر تا 50 متر متغیر می باشد و اکثر این دوربیین ها دارای 20 متر دید در شب مفید می باشند.

دوربین های مدار بسته دید در شب بولت، دوربین های فیلمبرداری کوچکی هستند که مانند یک  گلوله تفنگ هستند. این دوربین به طور معمول عرضی مانند عرض یک سیگار برگ را دارند، اما طول آنها کوتاه تر است. دوربین های بولت مادون قرمز در قطر از دوربین های بولت استاندارد بزرگتر هستند. دوربین مداربسته بولت دید در شب به راحتی بر روی سقف یا دیوار نصب می شوند. مزیت اصلی دوربین های بولت دید در شب هزینه پایین و اندازه کوچک آنها استت. اگر چه آنها با کم هزینه و کوچک هستند، آنها هنوز هم کیفیت تصویر بسیار عالی و ضبط ویدئو عالی را فراهم می کنند.

اگر شما به یک دوربین دید در شب برای نصب و راه اندازی در فضای باز  نیاز دارید، مزایای دوربین مدار بسته بولت توصیه می کند که شما یکی از دوربین های دید در شب بولت را در نظر بگیرید. دوربین مدار بسته دید در شب بولت به خوبی در نور کم و یا در خاموشی مطلق کار می کنند.  این دوربین های دید در شب نیز می توانند در داخل خانه استفاده می شود.

مقایسه دوربین های مدار بسته بولت با دوربین های دام


امروزه دوربین های تفنگی Bullet cameras و دوربین های گنبدی Dome cameras شکل متداول ترین نوع دوربین های مورد استفاده برای کاربری های خانگی و اداری هستند. نصب هر دو آسان و کنترل پذیر بوده و این امکان را برای کاربر فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر مناطق تحت نظارت با هر اندازه ای، داشته باشند. دوربین های تفنگی همانطور که از نامشان پیداست مانند لوله تفنگ بوده، در حالی که دوربین های گنبدی دارای شکل گنبدی مدور هستند که تقریبا بزرگترین تفاوت بین آنهاست.

از نظر عملکردی، هر دو نوع دوربین دارای شباهت های بسیاری هستند، اما تفاوت های کوچکی نیز وجود دارند که برای کاربرد خاصی که شما دنبالش هستید، می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.

نصب و راه اندازی دوربین ها

نصب و راه اندازی دوربین های بولت (تفنگی) بسیار آسان تر است زیرا این دوربین ها دارای گیره نصب هستند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به دیوار متصل کنید. پس از نصب، شما می توانید دوربین را حرکت دهید تا هر منطقه ای را که می خواهید تحت پوشش قرار دهید. نصب دوربین های دام (گنبدی) پیچیده تر است اما برای نصبشان کار زیادی لازم نیست. تنها ایرادی که پیش می آید هنگامی است که شما بخواهید میدان دید را تغییر دهید زیرا شما باید دوربین را باز کنید و دوباره نصب کنید. البته یک متخصص این کار را بهتر انجام خواهد داد.

محل دوربین های مدار بسته

از هر دو دوربین تفنگی و گنبدی می توان در داخل ساختمان استفاده کرد اما دوربین های گنبدی به دلیل ناهمگونی کمتر با محیط، مناسب تر هستند. اگر به دنبال دوربینی براق و زیبا هستید که بدون تغییرات زیاد، با دکور ساختمان یا خانه مطابقت داشته باشد، یک دوربین گنبدی انتخاب معقولی است.

از طرف دیگر، دوربین های تفنگی معمولا ضد آب بوده و برد طولانی تری دارند و به همین دلیل برای مشاهده مناطق بزرگ مانند حیاط خلوت وسیع و پارکینگ مناسب هستند.

 • توجه: برای پی بردن به حفاظت محیطی یک دوربین، ضریب نفوذپذیری IP آن را بررسی نمایید.

برد دوربین ها

محدوده ای که یک دوربین مدار بسته می تواند تحت پوشش قرار دهد، به ویژگی های اساسی دوربین بستگی دارد از جمله نوع چیپست، نوع لنز، محدوده دینامیکی گسترده، خط رزولوشن، اصلاح نور پس زمینه و کنترل بهره خودکار (Auto Gain Control).  دوربین های گنبدی شکل دارای لنزهای کوچکتری نسبت به دوربین های تفنگی (این نوع دوربین ها به واسطه شکل ظاهریشان می توانند لنز بزرگتری در خود جای دهند) هستند و این امر باعث می شود برای کاربردهایی با مسافت های طولانی زیاد مناسب نباشند. البته تعمیم این مطلب برای تمامی دوربین های دام شکل درست نیست و می توانید چندین دوربین گنبدی (دام) شکل پیدا کنید که لنزهایشان هم اندازه یا حتی بزرگتر از لنز دوربین های بولت هستند. در این مورد، انتخاب دوربین مناسب تنها یک مسئله سلیقه ای است.

نور و صدا در دوربین های مدار بسته

CCTV (دوربین مداربسته) مخفف کلمات “Closed Circuit Television” به فارسی تلویزیون مداربسته است . اصطلاح Closed به این معناست که تصویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته به یک گیرنده خاص تلویزیونی برای نمایش ارسال می گردد.

سیستم دوربین مداربسته شامل سه مولفه دوربین ها ، دستگاه های ضبط ویدئویی دیجیتال DVR و مانیتور می باشد. به طور سنتی سیستم های دوربین مداربسته برای مقاصد امنیتی در مکان های از قبیل بانک ها ، فرودگاه ها و همچنین فروشگاه عمده و خرده فروشی استفاده می شوند.

دوربین های مداربسته ساخته شده اند که در همه جا مورد استفاده قرار گیرند. این نشان می دهد که یک اندازه دوربین مناسب همه جا می باشد.

نور بدون شک یک از عوامل محیطی تاثیر گذار بر کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته است، بنابراین داشتن اطلاعاتی از تاثیر آن در دوربین ها بسیار با اهمیت است. نور را با واحدی به نام لوکس می سنجند. لوکس واحد تشخیص شدت نور و روشنایی است. لوکس به شما کمک می کند درک کنید شدت نور در هر محیط به چه میزان است و یا هر دوربین به چه اندازه از نور نیاز دارد.

تاثیر نور در تصویر دوربین های مداربسته


چیپ های تصویر دوربین های مداربسته از دیودهای حساس به نور تشکیل شده اند. این دیودها نیاز به مقدار مشخصی از نور برای فعال شدن دارند. بازه نور این حسگرها مشخص است، در صورتی که نور برخورد کرده به چیپ از مقدار مشخص بیشتر باشد ممکن از چیپ اسیب ببیند یا اشباع شود و در صورت کمتر بودن نور حسگرها فعال نمی شوند و تصویری به وجود نمی آید.
دریچه دیافراگم دوربین مداربسته اولین تنظیم گر نور دوربین است. در صورت زیاد شدن نور دوربین این دریچه بسته شده و نور ورودی به دوربین را کم می کند. در صورت کم شدن نور هم دریچه باز شده و نور ورودی به حسگر دوربین زیاد می شود.
عملکرد دیافراگم دوربین کمک بسیار زیادی به کنترل نور می کند با این حال نقص های خاص خود را دارد. در صورتی که نور از میزان مورد نیاز دوربین کمتر باشد دیافراگم کاملا باز می شود اما باز هم نور کافی به دوربین نمی رسد و دوربین تصویری تشکیل نمی دهد.

کنترل کننده خودکار نور دوربین مدار بسته پیشرفته


کنترل کننده خودکار نور یا همان AGC جهت کمک به عملکرد دوربین در نور کم ایجاد شده است. این سیستم در واقع به مثابه یک تقویت کننده هوشمند عمل می نماید که در صورت کم بودن نور خروجی چیپ تصویر را به شکل الکترونیکی تقویت می نماید. این حالت باعث تقویت افزایش نور شده و اما مشکل آن ایجاد نویز موجود در تصویر در تاریکی است.
چیپ های تصویری حساسیت های گوناگونی دارند. در واقع هر قدر مقدار چیپ تصویر دوربین پیشرفته تر مقدار حساسیت آن نسبت به نور بیشتر ایجاد خواهد شد و تصویر بهتری در نور کم ایجاد می شود. استفاده از دوربین مدار بسته با چیپ تصویر حساس مقدار هزینه دوربین را بالا می برد. اما امروزه مکانیزم های کاهش نویز توانسته مقدار جای خود را در این بخش بیشتر باز کند. این مکانیزم ها سبب شده مقدار نویز ناشی از تصویر دوربین مدار بسته در نور کم کاهش پیدا کند و به این طریق امکان تقویت بیشتر تصویر در داخل ایجاد می شود.

صدای دوربین مداربسته


ضبط صدا جز گزینه هایی است که برخی از برندهای دوربین آن را دارا هستند. بعضی از دوربین‌ها همه صدا را ضبط نمی‌کنند در حالی که برخی این کار را می‌کنند. برخی دیگر یک ارتباط صوتی دوطرفه را برقرار می‌کنند، که در نتیجه کسی که در حال تماشای ویدیو است، می‌تواند با فرد یا شی داخل تصویر و میدان دید دوربین، تماس برقرار کند.

سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه قابلیت ضبط صدا


برای تهیه یک سیستم نظارت تصویری در بستر شبکه که قابلیت ضبط صدا هم وجود داشته باشد تنها دو حالت دارد.

 • حالت اول : اینکه خود دوربین IP تحت شبکه ما دارای میکروفن داخلی باشد که معمولا معمولا مشکل خاصی وجود ندارد و می توان آن را به سیستم متصل کرد.
 • حالت دوم : وجود ورودی میکروفن روی خود دوربین تحت شبکه است به طوری که خود دوربین به تنهایی دارای میکروفن نباشد و قابلیت اتصال میکروفن را داشته باشد که این مورد هم به دوحالت تقسیم می شود.

در حالت اول برای اتصال میکروفن باید از همان میکروفن های معمولی که در سیستم های آنالوگ استفاده می شود را به وسیله یک سیم برق 12 ولت جداگانه روشن کرد و پورت RCA یا همان خروجی صدا را به ورودی دوربین IP متصل کرد و میکروفن را در کنار دوربین جاسازی و نصب کرد.

و در حالت دوم بعضی از دوربین های تحت شبکه هستند که علاوه بر ورودی میکروفن دارای خروجی برق برای میکروفن نیز هستند یعنی علاوه بر پورت مادگی RCA، برق 12 ولت میکروفن را نیز می توان تامین کنند.

غیر از این حالت هایی که گفته شد به هیچ عنوان نمی توان میکروفن آنالوگ را به سیستم مدار بسته تحت شبکه متصل کرد.

دوربین های با نور بسیار کم چطور کار می کنند؟


طبیعتا هر قدر پردازشگر تصویر دوربین مدار بسته شما پیشرفته تر باشد دوربین شما حساسیت بیشتری نسبت به نور دارد و تصویر بهتری در نور کم خواهد داشت.

استفاده از دوربین ها با پردازشگرتصویر حساس به نور هزینه دوربین را به شدت افزایش میدهد. امروزه توانسته اند از مکانیزم های کاهش نویز در این زمینه استفاده کنند. این مکانیزم ها نویز ناشی از تقویت تصویر دوربین در نور کم را کاهش داده و از این طریق امکان تقویت بیشتر تصویر را فراهم می کنند.

 

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مدار بسته

خواندن دقیق و درک اصطلاحات و اطلاعات موجود در کاتالوگ یک دوربین مداربسته یکی از قسمت های مهم انتخاب دوربین مداربسته مناسب برای کاربری شماست. در این مطلب بیشتر با کاتالوگ های دوربین مداربسته و اصطلاحات موجود در آن آشنا خواهید شد.

در واقع مطالعه راهنمای کاتالوگ دوربین مدار بسته ارائه می گردد در زمان خرید، با توجه به نیازی که در محل نصب دوربین مدار بسته است به عنوان یکی از موردهای بسیار مهم در انتخاب دوربین مدار بسته مناسب بشمار می رود برای انجام این کار، باید حتما با لغات رایج که در راهنمای کاتالوگ  دوربین مدار بسته است کمی آشنا شویم.

نمونه کاتالوگ یک دوربین مداربسته آنالوگ


یک نمونه کاتالوگ به صورت زیر می باشد که ما در اینجا یک نمونه دوربین های مدار بسته آنالوگ CNB را با مدل WCL-21S نشان می دهیم.

NORMAL RESOLUTION

HIGH RESOLUTION

MODEL

NTSC PAL NTSC PAL

SIGNAL SYSTEM

1/3 IT CCD

IMAGE SENSOR

768(H) * 494(V) 752(H)*582(V) 510(H)*492(V)
500(H)*582(V)

EFFECTIVE PIXEL

15.625 KHZ

15.734 KHZ

SCANNING FREQUECY(H)

50 HZ

59.94 HZ

SCANNING FREQUECY(V)

420 TV LINES

600 TV LINES

RESOLUTION

1.0VP-P(75,COMPOSITE)

VIDEO OUTPUT

50DB MIN (AGC OFF)

S/N RATIO

BULIT-IN FIXED LENS,F=6MM (OPTION:12MM)

LENS

0.05 LUX(HIGH),0.01 LUX(NORMAL).0 LUX(IR LED ON)

MIN ILLUNINATION

INTELLIGENT IR, IR LES 36EA

IR LED

MAX 30M

IR LED VISIBLE RANGE

AUTO

WHITE BALANCE

AUTO

AGC

NTSC-1/60~1/120,000 SEC,PAL-1/50~1/120,000 SEC

SHUTTER SPEED

12V DC (+-10%)

SUPPLIED VOLTAGE

0.5A (MAX 6.0W)

POWER CONSUMPTION

78.0 * 150.0MM

DIMENSIONS

-10C TO +50C / 30% TO 80% RH

OPERATING TEMPERATURE/HUMIDITY

-20C TO+60C/20% TO 90% RH

STORAGE TEMPERATURE/HUMIDITY

APPROX.800G

WEIGHT

شرح ویژگی های درج شده در کاتالوگ ها


Image sensor

این خصوصیت دقیقا به چیپ تصویر دوربین مداربسته اشاره می نماید. در این مثال چیپ تصویر یک چیپ با اندازه یک سوم اینچی و از سری IT CCD است.

Signal System

دوربین های آنالوگ سیگنال را مطابق یکی از استانداردهای آنالوگ ارسال می کنند. 2 استاندارد بسیار رایج در این زمینه استاندارد PAL و NTSC هستند. این دوربین هردوی این استانداردها را پشتیبانی می کند. توجه داشته باشید که معمولا تمامی دوربین های آنالوگ از این دو استاندارد پشتیبانی می کنند و داشتن این اطلاعات ضرورت برای شما ندارد.

Effective Pixels

این مشخصه تعداد پیکسل های موجود و موثر بر روی چیپ تصویر شما را نشان می دهد. البته در دوربین های آنالوگ با توجه به ارسال اطلاعات از طریق استانداردهای آنالوگ رزولوشن دوربین شما از این مقدار کمتر خواهد بود.

Min. Illumination

این مشخصه یکی از مشخصه های بسیار مهم دوربین است که نشان می دهد حداقل میزان نور برای تشکیل تصویر در دوربین چقدر است  لوکس واحد اندازگیری میزان نور محیط است که برای این دوربین حداقل میزان آن 0.1 لوکس خواهد بود. پس از میزان لوکس از کد f1.2 استفاده شده کهدهنده میزان باز بودن دیافراگم دوربین در زمان ازمایش بوده است. این مشخصه همچنین بیشتر میزان باز شدن دیافراگم را نیز نمایش می دهد. در برخی دوربین ها نتایج ازمایش با دو عدد دیافراگم متفاوت نوشته می شود. در صورتی که دوربین f پایینی داشته باشد اما به نور زیادی نیز نیاز نداشته باشد تکنولوژی و حساسیت چیپ تصویر آن بیشتر است. عبارت 0Lux with IR یعنی دوربین پس از روشن شدن دید در شب مادون قرمز دوربین نیازی به نور نخواهد داشت.

Shutter speed

این خصوصیت به معنای سرعت شاتر دوربین است. هرچه سرعت شاتر دوربین بیشتر باشد تصاویر در حرکت کمتر تار خواهند بود. زمانی که نور ورودی دوربین کم می شود دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را کاهش می دهد تا به نور کمتری برای تشکیل تصویر نیاز باشد (میزان نور مورد نیاز و سرعت شاتر دوربین با هم رابطه مستقیم دارند)

Ingress Protection

این حصوصیت به معنای حفاظت در برابر نفوذ از طریق استاندارد IP میزان حفاظت دوربین را در مقابل عوامل جوی نشان می دهد.

IR Range

این خصوصیت به برد پخش نور IR در دوربین اشاره می کند. توجه داشته باشید که این خصوصیت معمولا نشان دهنده برد نهایی پرتاب نور دوربین است و برد مفید آن معمولا حدود نصف این مقدار خواهد بود.

Dimensions

این خصوصیت به اندازه بدنه دوربین اشاره می کند.

S/N RATIO

یکی دیگر از ویژگی های مهم در دوربین مدار بسته نسبته S به N می باشد در اصل قسمت نسبت به میزان نویز الکترونیکی یا یه معنای دیگر مقدار نویز دانه های ریزرنگی در تصویر را نشان می دهد. در واقع داشتن نسبت سیگنال به نویز بالا نمایش دهنده میزان کم بودن سیگنال به نویز حداقل ۵۰DP تصویری، کم نویز خواهند داشت هر چقدر درصد نور محیط کمتر باشد، دوربین، تصاویر را تقویت بیشتر می کند و در برابر آن نویز الکترونیکی بالا می رود به دلیل همین استاندارد حداقل این مقدار نسبت را نمایش می دهد که به مقدار نور که حداقل برای دوربین مورد نیاز است اشاره می کند . این بدان معنی است که در دوربین مداربسته کنونی برای نور ۰٫۱ لوکس، نسبت سیگنال به نویزی مساوی و برابر ۶۲ دسیبل خواهیم داشت که استاندارد می باشد.

Weight

این خصوصیت به وزن دوربین اشاره می کند.

راهنمای خواندن کاتالوگ DVR


خواندن کاتالوگ دستگاه dvr و دریافت اطلاعات آن یکی از اولویت های کارشناسان و مشتریان سیستم های مداربسته است. در این جا به بررسی برخی از ویژگی های یک کاتالوگ dvr پرداخته و اطلاعات موجود در آن را تحلیل می کنیم.

فشرده سازی تصویر

این مشخصه به روش فشرده سازی تصاویر در dvr اشاره می کند. امروزه بیشتر dvrها از روش h.264 استفاده می کنند که یکی از کارامد ترین روشهای فشرده سازی تصاویر است.

video input

این مشخصه به تعداد ورودی های تصویر دستگاه اشاره می کند. برای این دستگاه تعداد ورودی های تصویر ۴ ورودی است. دستگاه های dvr معمولا با تعداد کانال ۴،۸،۱۶ یا ۳۲ ساخته می شوند.

video input interface

این ردیف به خصوصیات اهمی و ولتاژی ورودی های تصویر dvr اشاره می کند. در صورتی که بخواهید تصویر دستگاه یا دوربینی به جز دوربین های مداربسته استاندارد را در dvr ضبط کنید حتما باید به این مشخصات و همخوانی آنها با خروجی های دوربین یا دستگاه خود توجه کنید.
فشرده سازی صدا این مشخصه به روش فشرده سازی صدا در دستگاه dvr اشاره می کند. از آنجایی که دوربین های مداربسته بیشتر کابری تصویری دارند، بحث فشرده سازی صدا را باز نخواهیم کرد.

two-way audio input

در صورتی که بخواهید از یک وسیله شنوایی و ضبط صدای هم زمان برای دستگاه استفاده کنید (مانند یک هدفون-میکروفن) این وسیله باید این خصوصیات را داشته باشد و شما می توانید آن را به ورودی صدای دستگاه وصل کنید.

hdmi / vga output

این مشخصه یکی از مهترین مشخصه های دستگاه dvr است که معمولا توجه کافی به آن نمی شود. در این مشخصه شما می توانید ببنید هر خروجی تصویر دستگاه چه رزولوشنی را برای شما فراهم می کند. به ویژه زمانی که از dvr های ۱۶ کانال و تلویزیون های بزرگ استفاده می کنید حتما توجه داشته باشید که روزولشن تا فول اچ دی در دستگاه قابل پشتیبانی باشد.

 

دلایل تفاوت هزینه دوربین های مدار بسته

دوربین مدار بسته وسیله ای الکترونیکی است. پک های این وسیله الکترونیکی در انواع و تعداد متفاوتی در بازار وجود دارند. صرف هزینه بالا لزوما منجر به خرید دوربین مدار بسته مناسب نمی شود. برای هر ساختمانی، بنابر کاربرد، باید پک مناسب خریداری شود.

امنیت ساختمان امری مهم و حیاتی است. صاحبان کسب و کارها و ساکنان خانه باید به امنیت ساختمان تجاری و مسکونی خود اهمیت بدهند. یکی از معمول ترین و موثر ترین روش ها برای حفظ امنیت، خرید و نصب دوربین مدار بسته است. نصب دوربین مدار بسته باعث می شود ساکنین ساختمان احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشند. دوربین مداربسته به صورت پیوسته و 24 ساعته بر فضای داخلی و بیرونی ساختمان نظارت می کند. آسیب مالی که در اثر سهل انگاری ممکن است اتفاق بیفتد، بسیار بیشتر از هزینه ای است که برای نصب دوربین مدار بسته در ساختمان صرف می شود. اگر در اثر این سهل انگاری، آسیب جانی اتفاق بیفتد، غیر قابل جبران خواهد بود. از این رو تهیه و نصب دوربین مدار بسته در همه ساختمان ها توصیه می شود.

عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته


عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته به دو عامل اصلی و چند عامل فرعی تقسیم می شوند:

از عوامل بسیار تاثیرگذار در تعیین قیمت دوربین مداربسته کشور و شرکت سازنده آن و یا به عبارتی برند آن می باشد به طور مثال قیمت دوربین مداربسته با یک کارایی و کیفیت مشخص در برند سونی تفاوت بسیار زیادی با قیمت دوربین مداربسته یک برند چینی خواهد داشت.

دیگرعامل  تعیین کننده قیمت دوربین مداربسته شرکت سازنده CCD و نوع کیفیت (TVL)  درنظر گرفته شده برای آن می باشد که مهمترین شرکت های سازنده ccd عبارتند از شرکت های سونی وشارپ و چند شرکت دیگر.همچنین شرکت سونی با ارائه فن آوری های مختلف دراین زمینه طیف های مختلفی از قیمت دوربین مداربسته را به خود اختصاص داده که چند نمونه از انواع سنسورهای این شرکت عبارتند از  superhad, effio , Sony  DSP & Ex-view CCD که بسته به  هر کدام از ccd  های نامبرده شده در دوربین ، قیمت دوربین مداربسته تغییر می کند.

عامل موثر دیگر در تعیین قیمت دوربین مداربسته و همچنین کیفیت آن مجهز بودن دوربین به ال ای دی های دید در شب و همچنین تعداد این ال ای دی ها که در برد مفید دید در شب دوربین تآثیر می گذارند می باشد.قیمت دوربین مداربسته با توجه به دید در شب بودن یا نبودن و همچنین با توجه به تعداد و سایز ال ای دی های های به کار برده شده قیمت دوربین مداربسته تفاوت پیدا می کند.

عوامل فرعی دیگر در تعیین قیمت دوربین مداربسته جنس به کاربرده شده برای ساخت بدنه آن می باشد . بدنه های فلزی دارای نسبت به بدنه های پلاستیکی قیمت دوربین مداربسته را افزایش می دهد.
همچنین بسته به مقاومت جنس بدنه دوربین در برابر عوامل مختلف از جمله گرما ، برودت ، رطوبت و ضد ضربه بودن  قیمت دوربین مداربسته کم و یا زیاد می شود .
عوامل دیگری که در تعیین قیمت دوربین مداربسته موثرند عبارتند از مجهز بودن دوربین به لنز های متغیر که سایز لنزهای متغیر به کاربرده شده در دوربین نیز بر تعیین قیمت دوربین مداربسته نقش زیادی دارد.

دارا بودن منوی OSD که به کاربر اجازه تغییرات زیای در رنگ ،کنتراست و چندین کارایی دیگر را می دهد در تعیین قیمت دوربین مداربسته تاثیرگذار می باشد.

مجهز بودن دوربین به چند تکنولوژی خاص و پیشرفته مثل WDR و یا HLC,BLC  که از لحاظ کارایی با دوربین های مداربسته معمولی می تواند ویژگی های خاصی مثل کم کردن نور زیاد پشت اجسام و یا ماسک کردن منابع نوری به اینگونه دوربین ها بدهد نیز از عوامل موثر در تعیین قیمت دوربین مداربسته می باشد.

جزئیات تفاوت هزینه در سیستم های آنالوگ و IP


تفاوت هزینه بین سیستم آنالوگ و IP بستگی به طراحی ویژه آن دارد. در ادامه عوامل اصلی را که در هزینه راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته تاثیر گذار هستند بررسی خواهیم کرد.

دوربین ها

دوربین های IP به دو دلیل گران تر از دوربین های آنالوگ هستند: اول اینکه دوربین های IP به یک رمز گذار (Encoder) داخلی نیاز دارد که باعث بالا رفتن قیمت آن می شود. دلیل دوم این است که دوربین های IP جهت استفاده نیاز به وسایلی دارد که باید جداگانه خریداری و نصب شوند.

   نوع لنز استفاده شده در، دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته ازلنزهای مختلف و جنس های مختلف درست شده است بطور مثال لنز ها ازلحاظ زاویه دید تقسیم بندی میشوند باتوجه به، پایین بودن درجه لنز قیمت آن افزایش پیدا میکند مثلا لنز 2.8 که،ازبقیه لنزها قیمت بالاتری دارد.جنس لنز نیز تاثیر قابل ملاحظه ای درقیمت دوربین مداربسته دارد درصورتی که،لنز جنس خوبی نداشته باشد درابتدای  نصب تصویر خوبی دارد اما بعد ازمدت کوتاهی کاهش کیفیت دارد.

شبکه

دوربین های IP به طور مدام نیاز به پهنای باند بالایی دارد مخصوصا اگر دوربین ها کیفیت بالایی داشته باشند. بدون سرعت مناسب، دوربین های IP می توانند باعث ایجاد مشکلاتی برای شبکه شما شوند. علاوه بر آن هر دوربین مدار بسته به یک سوئیچ مجزا احتیاج دارد که همین مسئله باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

NVR یا DVR

DVR قیمت قابل قبول و منصفانه ای دارد اما NVR کمی پیچیده تر است. همچنین ذخیره اطلاعات NVR احتیاج به حافظه بالایی دارد و ممکن است نیاز به استفاده از یک حافظه جانبی باشد. این عوامل باعث می‌شود استفاده از NVR هزینه بالایی داشته باشد.

کابل کشی

برای دوربین های IP از کابل های UTP و برای دوربین های آنالوگ از کابل های UTP و Coax استفاده می شود. برای استفاده از کابل های UTP برای سیستم آنالوگ، چند ابزار جانبی نیاز است و استفاده از کابل Coax هزینه بیشتری دارد. بنابراین هزینه کابل کشی سیستم آنالوگ از سیستم IP بیشتر است.

چرا دوربین مدار بسته تحت شبکه گران تر است ؟


اولین و مهم ترین عامل در قیمت یک دوربین مدار بسته تکنولوژی ساخت آن می باشد.گرانترین نوع تکنولوژی مربوط به دوربین های مدار بسته تحت شبکه می باشد و ارزانترین نوع دوربین های مدار بسته نوع آنالوگ آن می باشد.

چرا دوربین مدار بسته تحت شبکه گرانتر است ؟ این دوربین ها دارای امکانات جانبی فراوان در کنار کیفیت تصاویر بسیار بالا می باشند و همین امر باعث شده است تا قیمت آنها در رنج بالاتری قرار داشته باشد.دوربین های آنالوگ با توجه به منسوخ شدنسان دیگر در بازار جایی ندارند و نمونه های موجود نیز دارای قیمت بسیار پایینی هستند و همچنین کارایی لازم را ندارند.