زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مداربسته یکی از مشخصات مهم دوربین است که محاسبه آن بر اساس چند المان اصلی صورت می گیرد. زاویه دید دوربین‌های مداربسته متفاوت است و به لنزی که روی دوربین مداربسته ، قرار دارد وابسته است . پس در ابتدا کمی باهم در مورد لنزهای دوربین مداربسته صحبت کنیم .

 لنز(lens) دوربین‌های مداربسته از تعدادی عدسی تشکیل شده است که نور برگشتی از اجسام را از خود عبور می‌دهد و آن را متمرکز کرده و روی سنسور دوربین‌ها منتقل می‌کند و در خروجی شما تصویرواضحی را روی مانیتور مشاهده می‌کنید .دقت داشته باشید اگر نور بیش از حد باشد تصویر شما به سفیدی میزند و اگر نور شما کم باشد تصویر شما به سیاهی تمایل دارد.

در ادامه این مطلب در رابطه با زاویه دید دوربین مداربسته و روش های محاسبه آن صحبت می کنیم.

منظور از زاویه دید(FOV) چیست؟


زاویه دید یا (FOV(Field Of View به طور فریب آمیزی پیچیده است، ابتدایی ترین و ساده ترین تعریف آن “آنچه که دوربین می تواند “ببیند” است.با این حال، به هنگام تجزیه و تحلیل تصاویر یا مقایسه دوربین ها فاکتور FOV می تواند تاثیر زیادی در نتیجه داشته باشد.

اصطلاح HFoV (Horizontal Field of View) و یا AoV(Angel of View) نامی رایج برای بیان زاویه دید است. واحد اندازه گیری زاویه دید درجه (مانند°۶۰, °۱۲۰, °۱۸۰) می باشد و به محدوده ی پوشش افقی اطلاق می شود.

علاوه بر HFoV اصطلاحات دیگر نیز وجود دارند که کاربرد کمتری دارند. این دو اصطلاح عبارتند از FoV عمودی یا VFoV  و  FoV مورب (Diagonal FoV). این اعداد نیز ممکن است روی مشخصات لنز لیست شده باشند اما نباید آنها را  با HFoV اشتباه گرفت.

انواع زاویه دید در دوربین های مداربسته


  • زاویه دید افقی: معمولا زمانی که در دوربین های مداربسته صحبت از زاویه دید دوربین می شود منظور زاویه دید افقی است. این زاویه عبارت است از زاویه تحت پوشش تصویر در راستای افق.
  • زاویه دید عمودی: این زاویه عبارت است از زاویه دید دوربین در راستای عمودی.
  • زاویه دید قطری: دید افقی و عمودی به صورت همزمان تشکیل یک مستطیل را میدهند. زاویه تحت پوشش قطر این مستطیل را زاویه دید قطری می نامند.

زاویه دید در دوربین های مداربسته به چه المان هایی وابسته است؟


  • فاصله کانونی لنز: فاصله کانونی در سیستم‌های نوری مثل لنز دوربین‌های مداربسته، به میزان همگرایی (فوکوس) یا واگرایی (دیفیوز) شدن پرتوهای نور گفته می‌شود. هر چه فاصله کانونی، کوتاه تر باشد، قدرت و تمرکز نور بیشتر و هر چه فاصله کانونی بلندتر باشد، قدرت و تمرکز نور کمتر می‌شود. در سیستم های مداربسته هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود.
  • اندازه چیپ تصویر: اندازه چیپ تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین تاثیر گذار باشد. در دو دوربین با لنزهای مشابه دوربینی که چیپ تصویر بزرگتری دارد زاویه دید بیشتری خواهد داشت.  از انجایی که دوربین های مداربسته امروزی معمولا چیپ های با اندازه مشابه دارند این المان کمتر برای بررسی زاویه دید دوربین بررسی می شود.
  • نوع برش تصویر با توجه به نوع زاویه دید: نوع برش تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین موثر باشد. با توجه به استاندارد تصویر، ممکن است تصویر با نسبت های متفاوتی برش داده شود. برای مثال در سیستم های تلویزیونی قدیمی برش تصویر معمولا با نسبت 4:3 صورت می گرفت یعنی اگر عرض تصویر چهار باشد ارتفاع آن 3 خواهد بود. در استانداردهای جدید این برش معمولا به صورت 16:10 یا 16:9 صورت می گیرد که در نتیجه آن تصویر عریض خواهد بود و زاویه دید افقی بیشتر خواهد شد.

زاویه دید دوربین های مدار بسته چند درجه است ؟


زاویه دید در دوربین های مدار بسته معمولی با لنز 3.6 میلیمتری و حسگر 1.3 اینچی استاندار که اکثر دوربین ها از این سیستم پیروی می کنند مثل دوربین دام ، ضد آب و کاور دار، بسیار شبیه به چشم انسان عمل می کند البته هر دوربین حکم یک چشم انسان را ایفا می کند . با اینکه چشم انسان بسیار حساس است و حرکت اجسام را در 180 درجه را تشخیص می دهد ولی تسلط کامل و امکان فوکوس کردن را از 150 درجه بیشتر را از دست می دهد و انسان مجبور است سر و گردن خود را برای دیدن اجسام بچرخاند . حال با توجه به این، می توان گفت زاویه دید هر چشم انسان به صورت تقریبی نزدیک 75 درجه می باشد، زاویه دید دوربین مدار بسته را نیز تقریباً 75 درجه در نظر می گیریم . حال برای اینکه متوجه شوید دوربین مدار بسته در محیط مورد نظر شما چه زاویه دیدی خواهد داشت کافیست در نقطه مورد نظر خود ایستاده و با گرفتن یک چشم خود با دست، همانند تست بینایی با یک چشم به محیط نگاه کنید.

زاویه دید دوربین را از روی لنز چطور محاسبه کنیم؟


محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته دارای جدولی تا حدودی پیچیده است. باید بدانید که دو عامل اصلی تعیین کننده در میزان زاویه دید دوربین وجود دارد:

  • اندازه چیپ تصویر دوربین: معمولا با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین ها 1/3 اینچ است.
  • فاصله کانونی لنز دوربین: معمولا با میلیمتر نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین 2.8 تا 12 میلیمتر قرار دارد اما دوربین های با زاویه دید بالا لنزی با فاصله کانونی بین 1 تا 2 میلیمتر دارند.

برای محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته می توانید از ابزار محاسبه لنز دوربین مداربسته استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *