سوئیچ در سیستم دوربین های مدار بسته

سوئیچ یک محصول مهم است که به هنگام نصب یک سیستم دوربین نظارتIP باید انتخاب شود. یک سوئیچ شبکه یا هاب ٬ دستگاه شبکه سازی کامپیوتری است که متصل کننده قطعات شبکه است .

یک شبکه ممکن است بیش ازیک سوئیچ داشته باشد . سوئیچ نقش جداناپذیری درشبکه های اترنت محلی دارد و سوئیچ داده ها رابه دریافت کننده انتقال می دهد هنگامی که داده ها ارسال شود شبکه بار اضافی نخواهد داشت . این حالت دارای امنیت بیشتری خواهد بود و چرا که داده ها فقط به کامپیوتری که مشخص و تعریف شده انتقال میابد.

سوئیچ KVM و کاربرد آن در سیستم مداربسته


سوئیچ KVM دستگاهی است که امکان اشتراک دو یا چند دستگاه با یک نمایشگر، کیبرد و موس را ایجاد می کند. اصطلاح KVM مخفف سه واژه Keyboard، Video، Mouse است که به اشتراک گذاری این تجهیزات اشاره می کند.

برای دیدن تصاویر سیستم مدار بسته به یک نمایشگر نیاز خواهد بود. در صورتی که بر روی میز نصب شده دستگاه از قبل نمایشگری متصل به یک کامپیوتر وجود داشته باشد شاید نصب یک نمایشگر جدید منطقی نباشد. با استفاده از سوئیچ KVM امکان اتصال هر دو دستگاه کامپیوتر و DVR به نمایشگر میسر خواهد شد. پس از فشردن کلید روی سوئیچ KVM تصویر نمایشگر بین کامپیوتر و DVR تغییر می کند.

سوئیچ ماتریسی


سوئیچ ماتریسی، تجهیزی الکترونیکی است و سیگنال دریافتی از یک یا چند منبع ورودی نظیر ویدئو، صدا یا سیگنال های کنترلی را به یک یا چند خروجی متصل می کند. سوئیچ های ماتریسی در مجموعه های حفاظتی بزرگ استفاده می شود که در آنها انبوهی از دوربینهای مدار بسته  نصب شده است و در مراکز کنترل شان از یک یا چند میز کنترل استفاده شده است. برخی از سوئیچ های ماتریسی قادر به پشتیبانی از چند صد دوربین مدار بسته هستند و می توانند سیگنال هاای ویدئویی را به چند صد نمایشگر و واحد ذخیره سازی متصل کنند. این سوئیچ ها به شکل کارتی تولید شده و در رک نصب می شوند و طراح می تواند با استفاده از آنها به سرعت ظرفیت سیستم را افزایش دهد. عیب اصلی سوئیچ های کارتی محدود شدن افزایش ظرفیت کل مجموعه سوئیچ به مضارب ۱۶،۸ و ۳۲ است و اگر قرار باشد یک یا تعدادی محدودی دوربین مدار بسته به سیستم حفاظتی اضافه شود، برای افزایش ظرفیت فقط ظرفیت های مذکور در دسترس هستند.

سوئیچ شبکه


سوئيچ يکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپيوتری است. سوئیچ برای اتصال دستگاهای مهای تحت شبکه،  ختلف از قبیل رایانه, چاپگردوربین‌های مدار بسته و …. در شبکه‌های کابلی مورد استفاده واقع می‌شود.

یک سویچ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی (LAN) فراهم می‌سازد. البته یک هاب (Network Hub) نیز تقریبا همین کار را می‌کند با این تفاوت که هاب، تمامی دیتا و اطلاعات را بصورت یکسان و بدون غربال‌گری برای تمام دستگاه‌های متصل به شبکه، ارسال می‌کند و در واقع یک هاب (بر خلاف سوئیچ)، نمی تواند یک دیتای اختصاصی را فقط برای یک دستگاه خاص موجود در شبکه، ارسال کند.  ولی یک سویچ با اختصاص یک مک‌آدرس (MAC address) منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا و اختصاصی فراهم می‌سازد.

سویچ‌ها از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سویچ‌های عادی و خانگی  به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سویچ‌های صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی میکنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا 1Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتا‌سنتر‌ها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا 10Gbps را دارا هستند.

 

نکاتی کاربردی در انتخاب سوییچ مناسب دوربین مدار بسته شبکه


جهت نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته تحت شبکه و جمع آوری تصاویر این دوربین ها در صورتی که از NVR دارای POE استفاده نشود لازم است تا به وسیله ی یک سوییچ در ابتدا این سیگنال ها جمع آوری و سپس به سمت ان وی آر هدایت گردد. در این قسمت قصد داریم تا نکاتی را در باب مشخصات سوییچ ها و انتخاب سوییچ مناسب دوربین IP کمرا متذکر شویم. در کل سوییچ ها به دودسته تقسیم بندی می شوند:

  • سوئیچ های قابل مدیریت یا Manageable
  • سوئیچ های غیر قابل مدیریت یا Unmanageable

همچنین سوییچ های Manageable  به دو دسته لایه ۲ یا لایه ۳ قابل تقسیم بندی هستند.

تفاوت سوییچ های شبکه لایه ۲ و لایه ۳:

سوییچ های لایه ۲ سوییچ هایی هستند که تنها کار سوییچینگ را انجام می دهند و مدیریت آن ها بیشتر در زمینه امنیت و کنترل پهنای باند و امثال این ها می باشد. (به عنوان مثال می توان تعیین نمود به یک پورت فقط یک سیستم قادر به اتصال باشدو  ارتباط بگیرد یا اینکه مثلا سوییچ را VLAN بندی نمود و استفاده کرد).
سوییچ های لایه ۳ نیز تمامی توانایی های سوییچ لایه ۲ شبکه را دارا هستند، با یک تفاوت بزرگ که در لایه ۳ شما می توانید محدودیت ها را با IP مشخص نموده و همچنین تفاوت مهم دیگر استفاده از سوییچ به عنوان روتر است (روتر وسیله ای است که موجب می شود یک رنج شبکه مثلا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ با رنج شبکه ۱۰.۱۲.۳۴.۱ ارتباط بگیرد و تبادل اطلاعات کند).

*** نکته مهم اینکه سوییچ های لایه دو و سه شبکه را در حالت پیش فرض و بدون انجام هیچ گونه تنظیمی می توان متصل نمود و از آن ها  استفاده کرد اما برای مدیریت و استفاده اصولی از آن ها نیاز به دانش تخصصی خاصی است که برای نمونه جهت مدیریت سوییچ های سیسکو به حداقل دانش CCNA نیاز است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *