کابل شبکه در دوربین های مداربسته

دوربین تحت شبکه یا  cameranetwork یک دوربین الکترونیکی است که برای دریافت تصاویر و تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتال از آن استفاده می شود. این کار در دوربین های مداربسته تحت شبکه به وسیله حسگر الکترونیکی دوربین یا Imaging Sensor صورت می گیرد. این حسگر می تواند یکی از انواع CCD یا CMOS باشد.
دوربین های شبکه را می توان نسل جدید دوربین های مداربسته و یا دوربین مداربسته انلاین نام برد استفاده از این دوربین های تحت شبکه هر روز به روز در حال افزایش است و کم کم جای دوربین های نسل قبلی خود دوربین های مداربسته انالوگ را می گیرد.

مزایای دوربین های مداربسته تحت شبکه


1) به پایان رسیدن عصر آنالوگ

در مقیاس جهانی، سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ و دستگاه های DVR به پایان عمر خود نزدیک شده اند. دوربین های مداربسته تحت شبکه و دستگاه های گیرنده تصویر NVR کیفیت بالا و قیمت مناسب دارند. نحوه ذخیره تصاویر در دوربین های IP بسیار کارآمدتر و مطمین تر است. هزینه نگهداری سخت افزارهای قدیمی نیز بیشتر است.

2) آسانی در نصب

شاید به نطرتان برسد که نصب سیستمی که با شبکه اینترنت کار می کند، سخت تر از سیستم های آنالوگ است. این تصور اشتباه است. سازندگان دوربین های مداربسته تحت شبکه به گونه ای آن را طراحی کرده اند که به آسانی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد.

3) وجود داشتن زیرساخت مورد نیاز

بسیاری از شرکت های دوربین مدار بسته که در سطح جهانی فعالیت می کنند، برای افزایش سودآوری، به دنبال ارتقای سیستم خود و استفاده از دوربین های تحت شبکه هستند. تکنولوژی های جدید نیز به سمتی پیش می روند که دوربین های آنالوگ را به IP ارتقا دهند.

4) صرفه اقتصادی

تصور غلط دیگری که ممکن است در مورد دوربین های مداربسته تحت شبکه وجود داشته باشد، گران قیمت بودن آن است. هرچند هزینه دستگاه DVR کمتر از NVR است، ولی دستگاه NVR علاوه بر تصاویر دوربین مدار بسته، می تواند اطلاعات دیگر شرکت را نیز ذخیره کند. در حالت کلی قابلیت های دوربین مداربسته تحت شبکه بیشتر از آنالوگ است.

کابل های شبکه در سیستم های دوربین مدار بسته


در سیستم های حفاظتی دوربین مدار بسته به طور معمول طیف محدودی از کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع برای محیط های داخلی و اداری به طور معمول از کابل های CAT-6UTP و برای محیط های با مسیرهای کمی طولانی تر و یا مسیرهایی که امکان ضربه خوردن به کابل شبکه وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می گردد.

کابل CAT-7 هم در صورتی که پهنای باند تصاویر دوربین مداربسته زیاد باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. نکته بسیار مهمی که باید در نظر گرفته شود توجه به ظرفیت سوئیچ ها و هماهنگی آنها با کابل شبکه مورد استفاده در هنگام آماده سازی بستر شبکه می باشد.

طبقه بندی کابل های شبکه بر اساس نوع پوشش


نوع محافظ کابل شبکه میزان مقاومت آن در مقابل اختلالات و فشارهای فیزیکی و الکترومغناطیسی را نشان می دهد. با توجه به کاربری های متفاوت کابلهای شبکه انواع متفاوتی از شیلد برای کابل شبکه وجود دارد. این شیلدها با حروف مخفف نشان داده می شوند. برای انتخاب کابل مناسب باید با این علائم آشنایی داشته باشید.

  • کابل UTP یا U/UTP: این کابل فاقد هرگونه فویل یا شیلد بر روی زوج ها یا مجموعه سیم هاست.
  • کابل U/FTP: این کابل فاقد فویل یا شیلد برای مجموعه سیم هاست اما زوج سیم ها در فویل محافظت شده اند.
  • کابل F/FTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
  • کابل S/FTP: این کابل دارای شیلد بافته شده بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
  • کابل SF/UTP: این کابل دارای شیلد و فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
  • کابل S/UTP: این کابل دارای شیلد بافته شده برای مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
  • کابل F/UTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج سیم هاست.

مشخصات انواع کابل های شبکه


Catاصطلاح   مخفف category (به معنای گروه)می باشد که جهت نام گذاری کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.کابل های شیکه اترنت(cat5 به بالا) عموما از چهار زوج سیم و با روکش pvc ساخته می شوند. تفاوت اساسی کابل های دیتا که منجر به تغییر عملکرد آنها می شود در قطر کابل  و تعداد پیچش خوردگی (طول گام) هر یک از زوج های سیم در هر فوت کابل می باشد که برای cat5 حداقل 8 طول گام و در cat6 تا 12 طول گام تعریف می گردد لذا با توجه به اینکه هر چه قطر کابل و تعداد طول گام هر زوج بیشتر باشد میزان مواد بری خصوصا فلز مس کابل افزایش میابد لذا قیمت نیز افزایش می گردد.

کابل های شبکه اترنت که جهت دوربین های IP  نیز کاربرد دارد عموما در دو گروه ذیل تولید می شود.

1.زوج سیم های به هم تابیده بدون شیلدUTP(Unshield Twisted Pair)

2 . زوج سیم های به هم تابیده فویل دار STP(Shield Twisted Pair)

UTP رایح ترین نوع کابل شبکه های دیتا محسوب می گردد و در نوع STP  بدلیل قیمت بالاتر آن ویژه مکان های می باشد که به فرکانس نویزی آلوده می باشد به طور مثال در مکان هایی که مسیر عبور کابل برق و شبکه یکی باشد.

بنابراین جهت انتخاب کابل مناسب به منظور راه اندازی شبکه دوربین های IP  سه فاکتور سرعت شبکه، فواصل تجهیزات شبکه  و میزان نویز محیط به عنوان عوامل تعیین کننده محسوب می گردد.

مزایای استفاده از سیم های متعدد


استفاده از سیم های مختلف برای شبکه ارتباطی می تواند مزایای زیادی داشته باشد. مهمترین مزیت آن می تواند این موضوع باشد که سیم های موازی(کابل های موازی) باعث کاهش مقاومت الکتریکی و در نتیجه انتقال بهتر داده ها خواهد شد. تابیدن کابل ها و استفاده زوجی هم از استانداردهای کابل Cat بحساب می آید. تاباندن دو سیم بر روی هم دیگر باعث کاهش نویز شده و مقاومتی را که بر اثر نویز در کابل بوجود می آمده به تبع کاهش می دهد. سایز رشته ها یا سیمها نیز بر اساس استانداردی شناخته شده بنام 24 AWG تعیین می شوند.

استاندارد سازی کابل های Cat باعث بهبود کیفیت انتقال داده ها تحت شبکه می شود، به همین دلیل است که طول کابل بطور استاندارد حداکثر 100 متر معادل 328 فوت برای هر ارتباط درنظر گرفته می شوند. این کار باعث می شود انتقال نیروی الکتریکی به یک وسیله توسط PoE نیز ممکن شود. برای مثال در کابلی 100 متری که یک سر آن به منبع تامین انرژی PoE با توان 15.4 وات وصل شده باشد در انتها به دلیل فاصله زیاد این انرژی به 12.95 وات کاهش می یابد. برای استاندارد 802.3at-class 4 که 30 وات است نیز در انتهای کابل با توانی 25.5 واتی روبرو می شویم. در کابل هایی غیر از کابل های Cat، نمی شود از PoE بخوبی استفاده کرد و حتما باید از مبدل (Convertor) استفاده شود.

 در کابل کشی بر مبنای استاندارد Cat امکان انتقال انرژی الکتریکی PoE با توانی بیشتر از استاندارد 802.3at یعنی بیشتر از 30 وات نیز وجود خواهد داشت. شرکت های سازنده دوربین های مداربسته دوربین هایی ساخته اند که می تواند بر روی 2 زوج سیم (بجای یک زوج سیم رایج PoE) انرژی را دریافت کنند. این نوآوری می تواند میزان انرژی محدود 30 وات را که با پتانسیل 57 ولت بوجود آمده در هر زوج سیم به 37 وات ارتقاء داده و عملا در دو زوج سیم به 74 وات انرژی برساند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *